Zagadnienie 11 z 14
W trakcie

Obowiązki domowe

…czyli jak zamienić walkę o wynoszenie śmieci w radość z mieszkania pod jednym dachem.

Zrób listę obowiązków, jakie są do wykonania. Uwzględnij również te, które wydają ci się ponad siły dziecka. Najlepiej spisz wszystko co ci przychodzi do głowy. Jeśli praktykujecie tradycje spotkań rodzinnych, przedstaw na takim spotkaniu plan rozdysponowania pomiędzy członków rodziny obowiązków z listy. Na początek pozwól wybrać dzieciom tyle, ile będą w stanie, być może będzie to jedna lub dwie rzeczy. Ustalcie w jaki sposób będzie się tym zajmowało i co zrobicie, żeby o tym pamiętało.

Świętujcie razem, jesteście na dobrej drodze do współdziałania!

Obowiązki domowe ułatwiają życie – nie tylko rodzica.

Przekieruj patrzenie na obowiązki domowe z “pomaganie rodzicom” na “działanie w swojej sprawie”. Kiedy dzieci angażują się w wykonywanie prac domowych takich jak: odłożenie naczyń do zmywarki, posegregowanie prania, rozwieszenie prania, czyszczenie kociej kuwety, umycie lustra, możesz im pokazać, że robią to też dla siebie. Np. kiedy wkłada naczynia do zmywarki – będziesz miał czysty talerz na do śniadania albo posegregowanie prania – wypiorą się twoje ulubione getry. Dobrowolne wykonywanie prac domowych pomaga również dzieciom poczuć się częścią rodziny.

Cel obowiązków domowych – wkład w życie rodziny.

Praktykuj życie ze świadomością tego, że każdy człowiek jest darem dla innego i swoim działaniem może wnosić do życia innych ludzi wartościowe rzeczy.
Dzieci potrzebują czuć się częścią czegoś większego niż one same. Równoprawną częścią, bez której rodzina nie byłaby już taka sama. Dlatego jak najczęściej to możliwe zapewniaj swoje dziecko o tym, jak duży wkład mają robione przez niego domowe czynności. Naucz je jak dobrze jest móc pomagać innym – pokazuj że cieszysz się z tego, że ty sam komuś pomogłeś i doceniaj pomoc swojego dziecka. (Oznacza to również, że jeśli płacimy dzieciom za pracę domowe, okradamy je z ich wkładu. Płacenie dzieciom za pracę domowe stwarza raczej transakcję gospodarczą niż okazję do pomocy i dawania).

Prace domowe chronią dzieci

Świętowanie i docenianie tego, że dzieci wykonują obowiązki domowe pozwala dzieciom wiedzieć, że są wartościowe, przydatne i mają znaczenie. Obowiązki domowe mogą też pełnić rolę ochronną, mogą być szczególnie pomocne nastolatkom, kiedy pojawia się zwątpienie w swoje znaczenie w świecie, w to czy są ważne lub wartościowe.

Quiz 1 z 1

Obowiązki domowe